שימוש בשתלים דנטליים ממיטב החברות המובילות בעולם


למעלה משבע מאות יצרנים בישראל ובעולם מייצרים שתלים דנטליים. במבט ראשון רוב השתלים נראים דומים אחד לשני, אך השוני ביניהם טמון בפני השטח של השתל.

כל החברות מנסות להביא להגדלת פני השטח של השתל הדנטלי באמצעות חספוס המושג באמצעות צריבה של הסגסוגת ושימוש בשיטות וחומרים שונים. החספוס מגדיל את הסיכוי להיצמדות של תאי עצם רבים יותר אל השתל ומעניק לו יציבות ועמידות לשנים ארוכות.

החברות המייצרות את השתלים משקיעות סכומי עתק ועורכות מחקרים רבים בפני השתל ובציפוי פני השתל כדי לאפשר קישור רב יותר של העצם. הנתונים הסטטיסטיים מלמדים כי אובדן עצם סביב שתלים בעלי פני שטח וציפויים איכותיים נפוץ פחות מאשר אובדן עצם סביב שתלים באיכות נמוכה יותר.

שתל איכותי לא רק שהוא מצליח להיקלט טוב יותר בעצם הלסת, אלא הוא גם שורד שנים רבות יותר בפה. ואם נסכם, נאמר שההבדל בין שתל איכותי ויקר לבין שתל פחות איכותי וזול יותר הוא בהיקלטות טובה של השתל העצם, בסיכויים נמוכים יותר לאובדן העצם ובמשך הזמן שבו שורד השתל בעצם הלסת.

 שתלים דנטליים – מבט קצר על ההבדלים בין השתלים

השתל הדנטלי יצר מהפכה בעולם רפואת השיניים. באמצעותו אפשר לשחזר שיניים שאבדו או שן שלא התפתחה. חלוץ השתלים הדנטליים היה אורתופד משבדיה בשם ברנמרק שכבר בשנות השישים המוקדמות הוא ערך ניסויים על רגלי ארנבות עם קוביות מטיטניום וגילה שאי אפשר להפריד בין תאי העצם לבין העצם המתכתי.

בעקבות הגילוי פיתח ד"ר ברנמרק את השתל הדנטלי המשמש אותנו עד היום.

העיקרון שעליו מבוסס השתל הדנטלי הוא החיבור שבין תאי העצם בגוף לבין פני השטח של השתל וזיהויים כחלק עצמוני. כך נוצר הקיבוע של השתל בעצם הלסת, קיבוע אשר משמש כעוגן שעליו אפשר להניח כתר שן ולדמות את השן שאבדה הן מבחינת המראה והן מבחינת התפקוד.

חומר הגלם שממנו עשוי השתל הדנטלי הוא הטיטניום. ברנמרק ויצרנים רבים השתמשו בטיטניום טהור בדרגה ארבע כדי ליצור שתלים, אך כיום רוב השתלים מיוצרים מטיטניום בדרגה חמש בשילוב של שישה אחוז אלומיניום וארבעה אחוז ונדיום, חומרים הגורמים למתכת להיות קשה ועמידה יותר.

אחוז קטן של השתלים אינו מיוצר ממתכת הטיטניום בשל שיקולים אסתטיים או בשל הסתייגות של רופאים משימוש במתכות בתוך הגוף. השתלים שאינם מיוצרים מטיטניום מיוצרים מזירקוניה, חומר לבן קשיח, אך יקר יותר ושביר.

לשתלים הדנטליים יש צורות שונות. השתל הנפוץ ביותר הוא השתל עם הסליל דמוי הבורג במבנה מתכנס או ישר,צורה נוספת היא שתל הדיסק אשר משמש למצבים שבהם יש מחסור בעצם הלסת ויש שתלים בעלי צורת צילינדר. לכל צורה יש יתרונות וחסרונות ורופא מיומן ידע לבחור את השתל המתאים לכל מטופל.

לגודל השתל יש גם השפעה על אורך חיי השתל. שתל ארוך או רחב מאפשר שטח פנים וקישור טוב יותר בין העצם לשתל, אך ישנם מצבים שבהם אין אפשרות להשתמש בשתלים גדולים בשל מגבלות שונות, ולכן משתמשים בשתלים בעלי ממדים קטנים יותר.

יש סוגים שונים שלחיבורים בין השתלים לבין הכתרים. החיבור הנפוץ הוא חיבור משושה, אך ישנם שתלים מתומנים ומשושים. לצורת החיבור יש השפעה על תכנון השיקום המיושם על השתל.

תו התקן הוא העדות לאיכות השתל

 רופאי השיניים בישראל משתמשים בשלושה סוגים של שתלים, שתלים ישראליים, שתלים אירופאיים ושתלים אמריקאים.

 השתלים האמריקאים מיוצרים בארצות הברית והם נושאים את תו התקן האמריקאי, חלק מהם נושאים גם את תו התקן הישראלי.

השתלים האירופאיים מיצרים באירופה ונושאים תו תקן אירופאי. חשוב להבחין בין מזרח אירופה למערב אירופה כאשר השתלים המיוצרים באירופה נחשבים לאיכותיים יותר.

השתלים הישראלים מיוצרים בישראל, הם נושאים תו תקן ישראלי וחלק מהם נושאים גם תו תקן אירופאי.

 תו התקן מעיד כי השתל עבר בדיקות ובחינות רבות ועמד בכולם בהצלחה. שתל הנושא מספר תווי תקן ממספר מדינות מעיד כי השתל עמד בהצלחה בבדיקות רבות יותר ומחמירות. 

לסיכום, איכות השתלים תשפיע באופן ישיר על אחד האזורים הרגישים ביותר בגוף, אזור הפה שאליו מוחדר השתל.

איכות השתל תקבע האם ההחלמה לאחר הטיפול של השתלת השיניים תהיה מהירה וקלה, האם השתל ייקלט בהצלחה והאם הוא יחזיק מעמד זמן רב בפה או יאבד את היציבות כבר לאחר תקופה קצרה.

גם אם שתל מסוים עשוי להיראות לנו יקר, חשוב לזכור כי זו השקעה לטווח של שנים רבות, השקעה שתשפיע על איכות החיים, על כושר התפקוד של השן ותקבע האם יהיה צורך בטיפולים חוזרים ובבנייה נוספת.

Call Now Button