שתלים קצרים

שתלים קצרים הם אחת הבשורות החשובות בתחום השתלות השיניים. השתלים הקצרים נותנים מענה למטופלים שבעבר לא יכלו לעבור טיפולי השתלות שיניים בשל בעיות בחוסר עצם או במקרים בהם עצם הלסת קצרה ולא יכולה לעגן בתוכה שתלים ארוכים.

שתלים קצרים – לחסוך טיפולי השתלת עצם, זמן ועלויות כספיות גבוהות

השתלים הדנטליים מהווים חלופה מצוינת לשורשי השן שאבדה. השתלים הם מעין ברגים העשויים מטיטניום שאותם מחדירים אל תוך עצם הלסת, עליהם בונים מבנה, על המבנה מרכיבים כתר ובכך בונים "שן חדשה" הדומה במראה לשן הטבעית ומתפקדת כמוה.

אחד התנאים להצלחת טיפולי השתלת שיניים הוא נפח מתאים של עצם הלסת. מטופלים רבים סובלים מספיגה של עצם הלסת מסיבות שונות כמו זיהום, דלקת חניכיים, בשל תהליך של היספגות העצם לאחר עקירת השן ועוד.

במקרים שבהם אין מספיק נפח בעצם הלסת לצורך השתלה, נדרש המטופל לעבור טיפול כירורגי מקדים של השתלת עצם ממקורות שונים. רק לאחר שתהליך השתלת העצם הסתיים בהצלחה ועצם הלסת נקלטה, התעבתה ויכולה לקלוט לתוכה את השתל, אפשר יהיה לבצע את החדרת השתל ולבנות את השן החדשה.

בעבר השתמשו בשתלים באורכים שונים, כאשר השתל הקצר  ביותר היה באורך של עשרה מילימטר בממוצע . אצל מטופלים שאופיינו בעצם לסת קצרה יותר, היה צורך בטיפול מקדים של השתלת עצם כדי לבנות עצם לסת בנפח וגודל מתאים.

 כדי לייתר את הצורך בטיפול הכירורגי המקדים של בניית עצם החלו הרופאים להשתמש בשתלים קצרים. מספר חברות העוסקות בייצור שתלים החלו לפתח שתלים קצרים ובכך הם שינו את כללי המשחק וייתרו את הצורך בהשתלת עצם.

אם בשתלים הארוכים , עיקרון האחיזה של השתל בעצם הלסת התבסס על אורך השתלים, בשתלים הקצרים, האחיזה אינה מתבססת על אורך השתל אלא על שטח הפנים שלו. בשתלים הקצרים, ככל ששטח הפנים של השתל גדול יותר, כך גדלה גם האחיזה שלו בעצם הלסת.  במילים אחרות, השתלים הקצרים מאופיינים באורך קצר יותר, אך הם רחבים יותר, יתרון הרוחב מפצה על האורך הקצר ומאפשר לרופא השיניים לבצע השתלה כאשר המטופל סובל  מעצם הלסת קצרה או מחוסר של עצם לסת.  

השימוש בשתלים הקצרים חוסכים מהמטופל טיפולים כירורגיים מקדימים, כאבים, תופעות לוואי, זמן יקר ועלויות כספיות. המחקרים מוכיחים כי אחוזי ההצלחה של השתלת שתלים קצרים אינם פחותים מאחוזי ההצלחה של השתלת שתלים ארוכים.

לשימוש בשתל הקצר יש חיסרון אחד. במידה והעצם נספגת מסביב לשתל , אחיזת השתל עלולה להיפגע ולגרום לכישלון ההשתלה. כדי להימנע מתופעה זו חשוב להקפיד על תחזוקה של השתל ועל רמת היגיינה גבוהה בפה. יש לצחצח שיניים בעזרת מברשת שיניים מתאימה ושימוש בחוט דנטלי לפחות פעמיים ביום, להקפיד על הסרת האבנית מהשיניים אחת לשלושה חודשים עד חצי שנה ולהגיע למעקב קבוע אצל רופא השיניים.

השתלת שתלים קצרים – מבט מהיר על תהליך ההשתלה

לפני התחלת הטיפול יבחן רופא השיניים את התאמת המטופל לביצוע הטיפול. הוא יבדוק את מצב הפה, את מצבו הבריאותי של המטופל, הוא יברר אילו תרופות הוא נוטל באופן קבוע , האם הוא סובל ממחלות כרוניות, האם רמת הסוכר בגופו מאוזנת, האם לחץ הדם תקין ועוד.

כדי להחליט על אורך השתל המתאים יבצע הרופא סריקת סי. טי. בסריקה זו הוא יבחן את מבנה עצם הלסת, את הגובה שלה ואת הרוחב שלה, בהתאם לתוצאות יתאים הרופא את סוג השתל, או האורך שלו , את הרוחב ואת הקוטר המתאים.

תהליך הטיפול של החדרת השתל הקצר אל עצם הלסת דומה לתהליך החדרת השתל הארוך. רופא השיניים יקדח חור בעצם הלסת, יבריג לתוכו את השתל וימתין מספר שבועות עד חודשים להקלטות השתל בעצם הלסת. רק בתום תהליך ההמתנה ולאחר ההחלמה  המלאה של האזור המטופל יוכל הרופא לבנות את המבנה ולהרכיב עליו את הכתר.

  החדרת השתלים הקצרים מתבצעת  תחת הרדמה מקומית. במקרים מסוימים אפשר לבצע את הטיפול בהרדמה מלאה, אך חשוב להקפיד כי המרפאה שבה מבוצע הטיפול קיבלה אישור מיוחד ממשרד הבריאות לביצוע טיפולי שיניים בהרדמה מלאה וכי  במשך כל  זמן הטיפול ובהתאוששות שלאחריו יהיה נוכח במרפאה רופא מרדים מוסמך.

לסיכום, השימוש בשתלים הקצרים עשוי לחסוך במצבים רבים את הצורך בהשתלת עצם ולהפוך את תהליך ההשתלה  לקל יותר, לפשוט יותר, מהיר וזול יותר גם למטופלים בעלי מסת עצם דלילה או קצרה.

ד"ר שמעון וייס מתמחה בהשתלת שיניים, הוא ידע להתאים לכל מטופל את סוג השתל המתאים ולבצע בהצלחה את הטיפול.

Comments are closed.

Call Now Button