על המסע הארוך של שיקום הפה

שיקום הפה הוא מסע ארוך שבסיום המסלול נקבל שיניים יפות, בריאות ומתפקדות. תחום שיקום הפה עוסק בשחזור השיניים במטרה לשפר את תפקוד הפה ואת האסתטיקה שלו. זה מתחיל מטיפולים פשוטים כמו סתימות, עקירות וטיפולי שורש וממשיך בטיפולים מורכבים יותר כמו השלמה ושחזור של שיניים חסרות, השלמה של שן שבורה, בעיות סגר, שחיקת שיניים, השתלת שיניים, התקנת גשרים, התקנה של מערכת שינים תותבות, מחלות חניכיים, הרמת סינוס ועוד.

שיקום הפה – מושגים וסוגי טיפולים שכדאי להכיר

השתלת שיניים זהו טיפול פורץ דרך בתחום רפואת השיניים. את שורשי השן שאבדה מחליפים בשתל דנטאלי , לאחר שהשתל נקלט בעצם הלסת בונים מבנה ועל המבנה מרכיבים כתר . השן החדשה נראית ומתפקדת כמו השן הטבעית.
השתלת עצם זהו טיפול כירורגי מקדים במקרים שבהם המטופל צריך לעבור השתלת שיניים, אך בפיו אין עצם איכותית וצפופה מספיק שתוכל לקלוט בהצלחה את השתל.
בעת השתלת עצם מטמיעים בלסת חומרים מן החי או חומרים סינטטיים אשר יעבו את השן ייטמעו בה ויהיו חלק ממנה. לאחר מספר חודשי החלמה אפשר יהיה לבצע בהצלחה את טיפולי השתלת השיניים.
שתל זהו בורג העשוי מחומר הטיטניום, חומר שהגוף אינו מזהה כחומר זר, ולכן אינו דוחה אותו. השתל מחליף את שורש השן שאבד, על השתל בונים מבנה מרכיבים כתר וכך "נבנית שן חדשה" המדמה את השן הטבעית.
אול און פור זוהי שיטה מיוחדת להשתלת שיניים. בשיטה זו מטמיע הרופא בזווית מיוחדת ארבעה שתלים בעצם הלסת, עליהם הוא מרכיב גשר קבוע עם עשרה עד שניים עשר "שיניים חדשות" אשר מאפשרות למטופל ליהנות משיניים קבועות ומתפקדות. שיטה זו מתאימה למחוסרי שיניים ולמטופלים חסרי נפח מספיק בעצם הלסת.
טיפול שורש נדרש במצבים שבהם מתפתחת עששת במוך השן, עששת הגורמת לכאבים ומסכנת את בריאות השן. בטיפול מרוקן הרופא את התעלה הפנימית של השן, מטפל בזיהום, מחטא את התעלה וממלא אותה בחומר מיוחד. לאחר סיום הטיפול בונה הרופא על השן המטופלת מבנה ועליו הוא מרכיב כתר במטרה לתמוך ולחזק את השן שנחלשה בעקבות הטיפול.
ציפוי שיניים הוא טיפול רפואי שמטרתו לכסות על פגמים אסתטיים של השן כמו סגירת רווחים בין השיניים, השלמה של שן שבורה, התאמה של גודל השן לשיניים האחרות, ועוד. את הציפוי מבצעים באמצעות מספר סוגי חומרים, רופא השיניים ידע להתאים לכל מטופל את החומר המתאים בהתאם למצב השן, לתקציב ועוד.

גשר זהו שחזור קבוע של שן אחת או יותר. הגשר נסמך על השיניים השכנות משני הצדדים ובאמצעו הגשר נמצאת שן מלאכותית ללא שן טבעית תחתיה. כדי להרכיב את הגשר צריך להשחיז את השיניים הסמוכות, גם אם הן בריאות ומתפקדות.
התותבת הנשלפת שימשה עד להמצאת השתלים הדנטליים כתחליף יחידי לשיניים החסרות זהו תחליף זול יותר אך יש לו מספר חסרונות, הוא אינו קבוע בפה, הוא עלול לשנות את תווי הפנים, לשבש את ההגייה ולעתים אף לגרום לגירויים ולהרגשת אי נוחות.
כתר הוא שחזור קבוע של כותרת השן. יש סוגים שונים של כתרים, כתר חרסינה, כתר ממתכת, או כתר העשוי מזירקוניה. כתר זירקוניה הוא הכתר היקר ביותר, הוא לא חזק כמו הכתר מהמתכת, אך הוא מעניק מראה אסתטי יפה יותר.
מחלות חניכיים אלו מחלות המתחילות בדימום ומסתיימות בהרס של השן התומכת בשיניים. אם לא מטפלים במחלה בשלבים הראשונים שלה, השיניים מתחילות להתנדנד ועלולות לנשור מהפה. מחלות החניכיים אינם גורמות לכאבים, ולכן קשה לזהות אותן בשלבים הראשונים.

שיקום הפה –שישה דברים שחשוב לדעת

שיקום הפה כולל מספר שלבים, השלב הראשון, שלב הבדיקות האבחנה והייעוץ, זהו שלב שבו יאבחן הרופא את מצב הפה ויקבע את מספר הטיפולים ואת סוגי הטיפול הנדרשים.
בשלב השני יישלח המטופל לביצוע צילומים שונים כמו צילום פנוראמי או צילום סי. טי ועל סמך התוצאות יבנה הרופא את תכנית הטיפול ויפרט את סוגי הטיפולים כמו טיפולי שורש, עקירת שיניים, כתרים, השתלת עצם, הרמת סינוס ועוד.
השלב השלישי הוא השלב המעשי של שיקום הפה, זהו שלב ארוך הכולל סדרת טיפולים העלולים להימשך במקרים מסוימים עד כשנה.
לפני שאתם מתחילים במסע של שיקום הפה יש להיפגש עם הרופא ולקבל ממנו תכנית טיפול מפורטת. שיקום הפה אינו מתבסס רק על מצב השיניים, אלא לוקח בחשבון את מצבו הבריאותי הכללי של המטופל, את הרגלי האכילה, ואת הבריאות הנפשית.
יש שתי אפשרויות לשיקום הפה, שיקום נייד או שיקום קבוע. שיקום נייד זהו שיקום המתבצע באמצעות מערכת שינים תותבות אשר אינן קבועות בפה, שיקום קבוע מתבצע באמצעות השתלות שיניים אשר מדמות את השניים הטבעיות, נראות כמותן ומתפקדות כמותן.
כדאי לבדוק אפשרות של שיקום פה ביום אחד. בטיפול זה תוכלו לחסוך זמן יקר ולבצע את כל הטיפולים הנדרשים לשיקום הפה בטיפול אחד.
טיפולי שיקום הפה מתבצעים בדרך כלל בהרדמה מקומית. אם אתם חוששים מהתהליך תוכלו לבקש מהרופא לבצע את הטיפול בהרדמה מלאה. במקרה זה עליכם לבדוק האם המרפאה מצוידת באישור לביצוע הרדמה מלאה ממשרד הבריאות והאם במהלך הטיפול יהיה נוכח במקום רופא מרדים.
כדי לשמור על שיניים בריאות ומתפקדות לאחר השיקום יש להקפיד על תחזוק נכון של השתלים ועל רמת היגיינה גבוהה של הפה ולבקר אחת לחצי שנה אצל שיננית ורופא השיניים למעקב.
שיקום פה מוצלח הוא תוצאה של ידע , ניסיון רב שנים ומומחיות. ד"ר שמעון וייס צבר ידע רב בתחום, בחרתם בו, תוכלו ליהנות מאחוזים גבוהים מאוד של הצלחה ומפה מתפקד ואסתטי.

No Comments Yet.

Leave a comment

Call Now Button