כתרים בסריקה דיגיטלית

התקנת כתר לשיניים כרוכה בביקורים רבים במרפאת השיניים וטיפול ממוצע של הרכבת כתרים יכול להימשך על פני מספר שבועות.

הכתר הוא תחליף מלאכותי לכותרת השן. זהו מעין כיסוי לשן העוטף אותה מכל צדדיה או מעין כיפה המותקנת על מבנה שבנה רופא השיניים. הכתרים לשיניים מעניקים "לשן החדשה" את התפקוד ואת המראה של השן הטבעית.

עולם רפואת השיניים צועד לכיוון הרפואה הדיגיטלית בתחומים שונים וביניהם גם בתחום של הרכבת כתרים. אולי זה נשמע כמו חלום, אך בעידן הנוכחי זו כבר מציאות, מהיום הרכבת כתרים אינה צריכה להיות תהליך ארוך ומסובך, שיטה חדשה לתכנון כתרים באמצעות סורק דיגיטלי מאפשרת לנו ליהנות מ"שיניים חדשות ויפות" בביקור אחד בלבד במרפאת השיניים. בעוד אנו מתרווחים על כיסא הטיפולים של הרופא, מערכת דיגיטלית חדשה תסרוק ותמדוד את מידת הכתר ותייצר כתר בהתאמה אישית מדויקת למערכת השיניים של כל מטופל בתוך שעה קלה.

כתרים בסריקה דיגיטלית – הכול על המהפכה הדיגיטלית של עולם הכתרים

אחד הטיפולים הנפוצים בתחום רפואת השיניים זהו הטיפול של התקנת כתרים. התקנת כתרים נדרשת במצבים רבים, לאחר טיפולי שורש כדי להגן על השן שנחלשה בעקבות הטיפול ולשמור על שלמותה, לאחר שחזור של שיניים שאבדו בסיום תהליך של השתלת שיניים והחדרת שתלים דנטליים אל עצם הלסת או לצורך טיפולי שיניים אסתטיים כדי לכסות על שיניים מוכתמות, פגומות, שבורות או סדוקות ועוד. 

בעבר, התקנת כתרים התארכה על פני מספר טיפולים שנמשכו מספר שבועות. רופא השיניים הכין תבנית של העתק השן, שלח את התבנית למעבדה, טכנאי המעבדה יצק תבנית מגבס, ייצר כתר על התבנית ושולח אותו אל רופא השיניים. רופא השיניים בודק ומודד את התאמת הכתר למנשך ולשאר שיני המטופל, בוחר את גוון החרסינה ושולח שוב למעבדה.

במשך כל זמן התהליך המטופל מרכיב כתר זמני אשר יוחלף בכתר הקבוע כשבועיים עד לשלושה שבועות ממועד התחלת התהליך.

עוד על השיטה הדיגיטלית

השיטה הדיגיטלית מקצרת את כל השלבים ומאפשרת את הרכבת הכתר הקבוע בטיפול אחד בלבד. מיד לאחר הכנת השן לקראת הטיפול, מבצע רופא השיניים סריקה באמצעות מכשיר ייעודי שבו מותקנות שלוש מצלמות. המצלמות סורקות את האזור שעליו יותקן הכתר ויוצרות צילום קליני מדויק ומושלם של השן ושל חלל הפה. כל הנתונים הללו מועברים ישירות אל המחשב.

המחשב יותר מודל של כתר. רופא השיניים יחליט האם לייצר את הכתר העשוי מחומרים קרמיים הנמצאים במרפאה או לשלוח אותו אל מעבדת השיניים כדי לבנות כתר עם בסיס מתכתי.

כאשר התקנת הכתר נדרשת כדי לשקם שן שבורה או סדוקה או כדי לבנות כתר אחד בלבד, כל תהליך ייצור הכתר מתבצע במרפאת השיניים של הרופא באותו הביקור ללא צורך בשימוש בכתר זמני. כאשר יש צורך בטיפול מורכב יותר כמו למשל שיקום ובנייה של כתרים למספר רב של שיניים בו זמנית, יעדיף בדרך כלל הרופא לשלוח את הנתונים הדיגיטליים אל המעבדה ולהמתין זמן קצר עד שהמעבדה תבנה את הכתרים. במקרים אלו יידרש המטופל להגיע אל מרפאת השיניים לשני ביקורים בלבד, ובין ביקור אחד לשני הוא יתפקד באמצעות כתר זמני.

כל היתרונות של הכתרים הדיגיטליים

הייצור של הכתר הדיגיטלי חוסך את הצורך בכתר זמני ובמקרים רבים גם את הצורך במבנה. אין צורך בלקיחת מידות ובניית תבניות לפה, הסריקה הדיגיטלית אינה מורגשת, אינה גורמת לאי נוחות והכי חשוב, היא מאוד מדויקת.

הכתרים הנבנים בשיטה הכתרים בסריקה דיגיטלית הם כתרים העשויים מחרסינה או מזרקוניה ללא מתכת. בדרך זו נמנעת ה"הילה השחורה" המאפיינת כתרים על בסיס מתכת, הילה שחורה המופיעה בשולי הכתר, בחיבור שבין הכתר לחניכיים.

בניית כתרים בסריקה דיגיטלית מקצרת את התהליך ומאפשרת את הרכבתם על השיניים בפגישה אחת בלבד.

הסורק הדיגיטלי מאפשר את הכנת הכתר בצורה מדויקת, הרבה יותר מאשר בשיטה הקלאסית של הכנת הכתרים. הכתר הדיגיטאלי נבנה בהתאם לנתונים הטבעיים של שיני המטופל, הוא מונח על השן החולה או על המבנה בטבעיות, אינו מתחכך עם החניכיים, אינו פוגעת בלעיסה ובסגירה של השיניים. הכתר נראה אסתטי ויפה ועין זרה לא תרגיש בהבדל בין "השן החדשה" לבין השן הטבעית.

כתרים בסריקה דיגיטלית מתאימים לכולם, הם מתאימים לכל מי שצריך שחזור אסתטי של השיניים, למי שנדרש לשיקום ולשחזור של שיניים שאבדו, לשיקום של שתלים קיימים, להגנה על שיניים חלשות כמו אחרי טיפולי שורש, למשל, ועוד.

כדאי לדעת שעל אף היעילות של השיטה, כתרים בסריקה דנטלית מתאימים בעיקר לשיניים אחוריות. על אף המכשור המתקדם, התאמה מדויקת של גוון השיניים הקדמיות דורשת עדיין יד מיומנת ומקצועית.

Comments are closed.

Call Now Button