השתלת שיניים שנכשלה

השתלת שיניים שנכשלה - מה הסיבות ומה הפתרון?

אחוזי ההצלחה של טיפולי השתלות שינים גבוהים מאוד ועומדים על כתשעים וחמישה אחוזי הצלחה, אך כמו בכל טיפול רפואי אחר, גם השתלת שיניים עלולה להיכשל.

כישלון של השתלת שיניים מוגדר כאי היקלטות של השתל בעצמות הלסת התחתונות והעליונות.

ישנם של פרקי זמן משמעותיים לשתלים דנטליים שנכשלו:

כישלון מוקדם מתרחש בשלבים המוקדמים של ההשתלה והוא עלול לקרות ממספר סיבות  כמו בעיה נקודתית בשתל, הכנה לא נכונה של העצם או איכות עצם גרועה, זיהום באזור שבו בוצעה ההשתלה, בעיה בהחדרת השתל ובעיות רפואיות של המטופל.

כישלון מאוחר של השתלת שיניים מתרחש כאשר השתל לא נקלט לאחר תקופת זמן כאשר הספרות הרפואית מגדירה את תקופת הזמן כשנה וחצי מיום סיום הטיפול. כישלון מאוחר של הטיפול יכול לנבוע מבעיות היגיינה אוראליות חמורות או משיקום לא מיטבי המוביל לכוחות לעיסה המפוזרים באופן לא נכון.

את הכישלון אפשר יהיה לחוש באמצעות מספר סימנים כמו דלקת מסביב לשתל, כאבים ורגישות באזור השתל, נפיחות ,אדמומיות או שמיעה של צליל עמום ותחושה של תזוזה באזור. בכל המקרים האלו יש לגשת במהירות למרפאת השיניים.

חשוב לדעת כי לא תמיד כישלון ההשתלה מתבטא באופן מידי, לעתים זה ייקח מספר חודשים עד שיתברר בבירור כי הטיפול נכשל.

מהם הגורמים לכישלון ?

יש מספר גורמים לכישלון, על חלק מהגורמים יש למטופל שליטה ועל חלק לא.

הגורם האנושי

היגיינת פה נמוכה של המטופל היא אחד הגורמים המביאים לכישלון ההשתלה. חוסר צחצוח, צחצוח לא נכון, הימנעות מביקורים אצל השיננית וממעקב של רופא השיניים אחרי תהליך היקלטות של השתל ועוד.

אורח חיים לא בריא כמו למשל עישון או שתייה מוגברת של משקאות המכילים אלכוהול עלול לפגוע בצורה משמעותית בסיכויי ההצלחה של הטיפול.

הגורם הבריאותי

לעתים אי היקלטות השתל נובעת ממצב בריאותו של המטופל.  חולי סוכרת או מטופלים הנוטלים תרופות מסוימות כמו מדללי דם ועוד הם בעלי סיכויים גבוהים יותר, יחסית, לאי היקלטות של השתל בעצם הלסת. גם למטופלים הסובלים משחיקה של השיניים בזמן השינה יש סיכוי גבוה, יחסית, לדחיית השתל.

גם שיקום השן ובניית הכתר על השן עלולים לקבוע את תוצאות ההשתלה. חשוב להקפיד להחדיר את השתלים במיקום כזה שכוחות הלעיסה המופעלים על השתלים יחולקו באופן שווה. אם לא נקפיד על כך, השתלת השיניים עלולה להיכשל לאחר פרק זמן.

 זיהומים הנגרמים באזור השתל כתוצאה מאי שמירה על היגיינת הפה או כתוצאה ממחלת העששת עלולים לגרום לדלקות ברמות שונות ואף להביא לדחיית השתל.

 הגורם המטפל

השתלת שיניים יצרה הפכה בעולם רפואת השיניים והפכה להיות אחד מהטיפולים הנפוצים, אך כאשר היא מתבצעת בצורה לא נכוונה, היא עלולה לגרום לדחיית השתל ולכישלון של הטיפול.

 אם רופא השיניים לא ביצע את כל הבדיקות המקדימות הנדרשות, אם הוא מיקם את השתלים בזווית לא נכונה, אם הוא ביצע חיבור לקוי בין השתל לעצם או העמסה גדולה של משקל ולחץ על השן או החניכיים, פעולות אלו מעודדות את עצם הלסת ורקמת החניכיים להגיב בדלקות או בדחייה של העצם.

מה עושים אחרי השתלת שיניים שנכשלה?

השלב הראשון של הטיפול הוא איתור הסיבה שגרמה לכישלון ההשתלה. אם ההשתלה נכשלה בשל זיהום באזור, חשוב ליטול אנטיביוטיקה כדי למנוע את התפתחות הדלקת וטיפול בזיהומים המקומיים, להקפיד לשמור על רמת היגיינה גבוהה יותר של הפה  ולהקפיד על סטריליזציה גבוהה של אביזרי הטיפול.

 ברגע שהאזור יהיה נקי מדלקת יוציא הרופא את השתל בזהירות, בלי לפגוע בעצם הלסת.

 אם השתלת השיניים נכשלה בשל הליך כירורגי לא נכון יש לבצע בדיקות מקפות ויסודיות. חשוב לבצע צילום CT שיסייע להבין מה הייתה הבעיה הכירורגית ולבנות תוכנית השתלה חדשה שתוודא שלא תהיה חזרה על הטעויות שנעשו בהשתלה הראשונה.

 לפני ביצוע השתלה חוזרת חשוב לאפשר לאזור תקופת החלמה בין מספר שבועות עד לחודשים תלוי במצבו האינדיבידואלי של כל מטופל.

במקרים מסוימים ימליץ הרופא על טיפול של השתלת שיניים ביום אחד. במקרים בהם קיים חשש גבוה לסיבוכים בהשתלה, יעדיף הרופא לבצע את כל ההליך ביום אחד ולהימנע מטיפולים כירורגים רבים העלולים לגרום לזיהומים חוזרים.

לעתים יבחר הרופא להשתמש בסוג אחר של שתלים דנטליים, סוג שתלים שלהערכת הרופא יקטין את הסיכוי לכישלון.

 איך נוכל להקטין את אחוזי הסיכון לכישלון ההשתלה?

הימנעות מעישון ושתיית אלכוהול לפני הטיפול ובמשך תקופת ההחלמה תעזור לשמור על בריאות החניכיים כך שיהיו מסוגלים לקלוט היטב את השתל הדנטלי.

בחירה הרופא היא אחד הגורמים המשמעותיים של הצלחת הטיפול. רופא שיניים מיומן ומקצועי ידע להתאים לכל מטופל תכנית ייחודית המתאימה למצבו הבריאותי, למצב השיניים ולכל רגישות רפואית. חשוב לדווח לרופא על ההיסטוריה הרפואית שלכם, אם סבלתם בעבר או סובלים בהווה מדלקות חניכיים, מרגישות בשיניים או מכל בעיה הנראית לכם רלוונטית להצלחת ההשתלה.

לסיכום, כמו כל טיפול רפואי אחר גם השתלת שיניים עלולה להיכשל ולהסתבך. במרפאת השיניים של ד"ר שמעון וייס מבצעים את טיפולי ההשתלה בסטנדרטים הגבוהים ביותר  מתוך שימוש בציוד טכנולוגי  מתקדם המביא לאחוזי הצלחה גבוהים במיוחד של הטיפול.

No Comments Yet.

Leave a comment

Call Now Button