השתלת שיניים דנטלית והשתלת עצם

יש סיבות רבות שבגינן אנו מאבדים שיניים במהלך החיים. אומנם, אי אפשר להחזיר שן שאבדה, אך אפשר להתקין שתלים דנטליים אשר משחזרים את השן הטבעית, דומים לה ומתפקדים כמוה. כדי לבצע השתלת שיניים דנטלית יש צורך בכמות מספקת של עצם, העצם היא זו אשר קולטת את השתל לתוכה, מתהדקת סביבו ומייצבת אותו כל שיוכל לתפקד כמו שן טבעית ורגילה.

יש סיבות רבות לאובדן העצם, מחלות חניכיים, עקירת שיניים, חבלות, זיהומים ועוד. לאחר עקירה, למשל, מתרחש תהליך של ספיגת עצם, העצם מאבדת את נפחה המקורי וברוב הפעמים היא אינה מסוגלת לקלוט לתוכה את השתל, לעגן אותו ולשמור על יציבותו. אם נבצע השתלת שיניים במקרה של עצם חסרת נפח מספיק, תהליך ההשתלה ייכשל.

מהם המקורות של עצם להשתלה?

יש  סוגים של עצמות שאותן אפשר להשתיל. המקור הטוב ביותר להשתלת עצם הוא השתלת עצם מגוף המטופל, עצם זו נלקחת מהסנטר, מהחלק האחורי של הלסת או מעצם הירך או מהשוק. כאשר מחליטים לקחת עצם מהשוק או מהירך מבצעים את הטיפול בבית חולים, בחדר ניתוח ותחת הרדמה מלאה.

עצם ממקור אדם זו עצם שנלקחה מאדם זר, אדם שהוא אינו המטופל עצמו. בדרך כלל עצמות מאדם זר נלקחות מתרומות עצם או מאדם אשר תרם את גופתו למדע.

עצם סינתטית היא עצם מלאכותית המבוססת על סידן בשילוב עם חומרים נוספים התומכים בקליטת העצם בלסת המטופל.

ההחלטה על בחירת המקור שממנו ייקח הרופא את העצם להשתלה מתבצעת על פי שיקול דעתו המקצועי של רופא השיניים.

מהו תהליך ההשתלה?

לפני ביצוע השתלת עצם יישלח המטופל לצילום CT פנורמי של הפה והלסת כדי שהרופא יוכל לקבל תמונה תלת ממדית של מצב העצם בלסת. בחלק מהמקרים יחליט רופא השיניים לתת למטופל תרופות אנטיביוטיות מספר ימים או שבועות לאחר הניתוח לפני הניתוח.

ביום הניתוח יגיע המטופל למרפאת השיניים. משך הטיפול הוא כארבעים וחמש דקות עד שעה וחצי, ברוב הפעמים הטיפול מתבצע בהרדמה מקומית, אך ייתכנו מקרים שבהם יחליט רופא השיניים על הרדמה מלאה.

במהלך הטיפול הכירורגי מבצע הרופא חתך בלסת, חושף הרופא את עצם הלסת , משתיל לתוכה את ה"עצם החדשה" ותופר את המקום.

חשוב לדעת כי כדי להימנע מתופעות לוואי כמו זיהומים ועוד חשוב יש מרפאת שיניים המצוידת בציוד מתאים ומקפידה על היגיינה ותנאי סטריליזציה ברמה גבוהה. ההקפדה על התנאים הסטריליים נחוצה כדי לצמצם את הסיכויים להתפתחות זיהום במהלך ההשתלה ולמנוע סיכונים נוספים.

תקופת ההחלמה הראשונה היא כשבועיים לאחר הטיפול. בתקופה עובר המקום תהליך של ריפוי מלא, הנפיחות יורדת והבצקות נעלמות. אם אתם מרכיבים מערכת שיניים תותבות, רק כעת תוכלו לחזור ולהרכיב אותה.

לאחר מכן יש להמתין כתשעה חודשים עד שהעצם החדשה נקלטת ונבנית בתוך הלסת.  זהו תהליך ביולוגי העשוי להימשך אצל כל מטופל תקופה שונה, תלוי בסוג העצם ובמיקום שלה. כאשר העצם המושתלת נלקחת ממקור עצמי, תהליך ההחלמה יהיה קצר יותר.

כדי להיות בטוחים שתהליך קליטת העצם בלסת הסתיים בהצלחה יישלח המטופל לצילומי רנטגן והדמיה תלת ממדית, צילומים שבהם יראה הרופא האם יש מספיק כמות עצם כדי להחדיר לתוכה בהצלחה שתל דנטאלי.

מהם הסיכונים, הסיבוכים ותופעות הלוואי?

הזיהום הוא הסיבוך העיקרי של השתלות עצם מאחר ובהשתלת העצם מחדיר הרופא גוף זר אל תוך הגוף. כדי להימנע מזיהום נוהגים הרופאים לתת למטופל אנטיביוטיקה לאחר הטיפול.

במקרים בודדים העצם אינה מצליחה להיקלט בלסת. זה יכול לקרות בשל זיהומים, לחץ חיצוני על העצם המושתלת או חשיפה של העצם ותזוזה מהמקום.

גם מחלות כרוניות לא מאוזנות כמו סוכרת ועוד עלולות להקטין את אחוזי ההצלחה של היקלטות העצם בלסת.

תהליך השתלת העצם מלווה לעתים בתופעות לוואי קלות כמו נפיחות מקומית או שטפי דם על פני העור במקומות הסמוכים לאזור הניתוח. תופעות אלו חולפות ללא טיפול לאחר כשבוע עד שבועיים. אם לאחר תקופה זו תופעות אלו לא חלפו יש לפנות מיד אל הרופא המטפל.

השתלת עצם – ארבעה דברים נוספים שחשוב לדעת
  • לפני הניתוח חשוב לפנות אל שיננית או אל רופא שיניים כדי לסלק מהפה מוקדים של זיהום ועששת ולקבל הדרכה איך לשמור על היגיינת הפה לפני השתלת העצם ולאחריה.
  • עישון מעכב את תהליך הריפוי ומעלה את הסיכויים לסיבוכים במהלך הניתוח ולאחריו. הטוב ביותר הוא להפסיק את העישון לגמרי, אך אם זה בלתי אפשרי יש להפסיק את העישון שבועיים לפני הניתוח ושבועיים לאחריו.
  • במשך עשרים וארבע שעות לאחר הניתוח יש להימנע מאכילה של אוכל חם, במשך שבוע לאחר הניתוח יש להימנע מפעילות ספורט ורצוי להימנע גם מהתכופפות.
  • טיפולי השתלת עצם מחייבים מיומנויות קליניות רבות ורמת ביצוע גבוהה. רק כאשר הרופא המטפל צבר ידע וניסיון רב בתחום, הסיכויים להצלחת ההשתלה יהיו גבוהים.

ד"ר שמעון וייס וצוות המרפאה צברו ידע וניסיון רב בהשתלות שיניים. המרפאה מצוידת בציוד טכנולוגי מתקדם ושומרים על סטריליזציה ברמה גבוהה. אינספור מטופלים כבר עברו טיפולי השתלת צם בהצלחה, הצטרפו גם אתם אליהם.

Comments are closed.

Call Now Button